Pozvánka na víkend 19. - 20. 10. 2019

Podzim na vesnici v Muzeu v přírodě Zubrnice a Valašský hortikomplex ve Valašském muzeu v přírodě. To jsou akce konané v nastávajícím víkendu v muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě.

Muzeum v přírodě Zubrnice zve v soboru 19.10 a v neděli 20.10. na program nazvaný Podzim na vesnici. „Pro návštěvníky je připravena ukázka zemědělské techniky a strojů. Malí i velcí hosté uvidí například stabilní motory, žentour a parní lokomobilu v chodu. V kachlovém sporáku pečeme buchty a placky. A také v letošním roce budeme v síni stloukat máslo. Zájemci se dozví, jak získat nitě na lněné plátno nebo jak si vyrobit provaz. Všechny čeká také povídání o sušení ovoce a o starých odrůdách ovoce z Českého středohoří. V provozu bude k tomuto tématu také teplovzdušná sušárna,“ popsala obsah programu Jitka Ledvinková z Muzea v přírodě Zubrnice. Součástí akce je malý řemeslný trh. Ve škole se bude vyučovat krasopis a připravena je stezka s úkoly pro děti. „Přijďte si tak o tomto víkendu podívat se a vyzkoušet, jak se v ruce drží cep nebo jak se čistí zrno od plev na fukaru. A s mlynářem umelete i mouku,“ uzavřela pozvánku do Zubrnice Jitka Ledvinková.

Další i informace o programu naleznete zde.

V rožnovském Valašském muzeu v přírodě probíhá až do neděle 20.10. výstava různých odrůd ovoce a okopanin nazvaná Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex.  „Výstava představuje ve dvou rovinách plodiny zemědělství z minulosti a ze současnosti. Pravidelně jsou k vidění odrůdy ovoce a okopanin, které byly v minulosti pěstovány nejen na Valašsku. Tyto odrůdy a další zajímavosti může návštěvník přímo na místě srovnat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh. Většina vystavených vzorků plodin ze skupiny tzv. „starých odrůd“ jsou pěstovány v areálu Valašské dědiny v rámci problematiky „Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin",“ popsal výstavu její autor Miroslav Románek, vedoucí zemědělského oddělení Valašského muzea v přírodě.

Další informace o výstavě naleznete zde.

 

Zpracoval:

Mgr. Tomáš Gross

tiskový mluvčí, PR, marketing,

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 739 50 36 36

Připravované akce

Národní muzea v přírodě

Úvodní stránka